VRS Jarlaplan har varit med och uppmärksammat Suicidpreventiva dagen tillsammans med Dansa För Livet.

Dansa För Livet är ett skolprojekt som startades 2021 på Polhemskolan i Lund. Eleverna efterfrågade undervisning kring psykisk hälsa där de fick göra något kreativt och deras röster fick höras samt där det tydligt framgår var skolan står i frågan kring psykisk hälsa.

Kl. 10:00 den 10/10 dansade elever på över 350 skolor runt om i landet i en gemensam manifestation för ungas psykiska hälsa. Ett initiativ för att bryta stigma, öka kunskapen om psykisk ohälsa och påminna om att ingen ska behöva må dåligt i tystnad.

Det var fint att se en sådan gemenskap där alla hade lärt sig dansen och deltog med fantastisk energi. Ett viktigt initiativ som skolan är väldigt stolt över att vara en del av!