Elevhälsa på VR skolor

Elevhälsa

Vi på Elevhälsan på Viktor Rydberg Djursholm består av kurator, skolsköterska och specialpedagoger. Vi kan vara ett stöd och hjälp för dig i frågor kring ditt fysiska och psykiska mående och till oss är du välkommen med stort som smått. Vi arbetar på skolan med förebyggande och hälsofrämjande arbete och finns på plats måndag-fredag.

Vi vill:

UPPMUNTRA till god hälsa.
INSPIRERA till en balans i tillvaron.
UPPLYSA om sömn, stress, motion, sex &
samlevnad och egenvård etc.
STÖTTA våra elever när det behövs

Elevhälsa gymnasium

VRG Djursholm

Jessica Berg von Linde
Skolsköterska

jessica.berg@vrg.se

Erica Hebbe
Skolkurator

erica.hebbe@vrg.se

Maria Steinert
Specialpedagog

maria.steinert@vrg.se

VRG Odenplan

Maria Wallin
Skolsköterska

maria.wallin@vrg.se

Maher Hezam
Skolkurator

maher.hezam@vrg.se

Åsa Sundbergh
Specialpedagog

asa.sundbergh@vrg.se

VRG Jarlaplan

Maria Wallin
Skolsköterska

maria.wallin@vrg.se

Maher Hezam
Skolkurator

maher.hezam@vrg.se

Sylvia Vonwirth-Kauffne
Specialpedagog

sylvia.vonwirth@vrg.se

Elevhälsa högstadium

VRS Djursholm

Jessica von Linde
Skolsköterska

jessica.berg@vrg.se

Frida Hultsberg
Skolkurator

frida.hultsberg@vrg.se

Karin Hahn
Specialpedagog

karin.hahn@vrg.se

Per Persson
Specialpedagog

per.persson@vrg.se

Patrik Åkerlund
Specialpedagog

patrik.akerlund@vrg.se

VRS Vasastan

Gunilla Serlén
Skolsköterska

gunilla.serlen@vrg.se

Helena Larsson
Specialpedagog

helena.larsson@vrg.se

Ann Wikmam
Speciallärare

ann.wikman@vrg.se

VRS Sundbyberg

Anna Stål
Skolsköterska

ann.stal@vrskolor.se

Malin Tollin
Specialpedagog

malin.tollin@vrg.se

Extern hjälp

Nationella Hjälplinjen

Hjälplinjen erbjuder tillfälligt psykologiskt stöd på telefon, alla dagar kl 13-22. Det kostar som ett vanligt samtal och du kan vara anonym.

Ring

Trygga Barnen

Trygga Barnen stöttar barn och unga upp till 25 år som har någon nära sig som har problem med alkohol, droger eller mår psykiskt dåligt.

Till siten

Tilia

Tilia är en ideell organisation för unga med psykisk ohälsa. De finns tillgängliga på stöd-chat 365 dagar om året

Till siten

Mind

Ideell organisation som bla erbjuder telefonsstöd vid självmordstankar, 24h om dygnet. Har även föräldrastödstelefon dit man kan ringa för stöd och rådgivning.

Till siten

BUP

Barn och Ungdomspsykiatrin. Här kan du hitta din närmaste BUP-mottagning och få råd och stöd kring psykist mående.

Till siten

UMO

UMO är Ungdomsmottagningens webbplats för alla mellan 13 och 25. Här kan du får råd och stöd när du känner dig nere.

Till siten

Prima Unga Vuxna

Prima Unga Vuxna erbjuder psykiatrisk specialistvård sig till dig som är mellan 18 och 25 år.

Till siten

RFSL

Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queera personers rättigheters.

Till siten

BRIS

BRIS kan både unga och vuxna kontakta för att få stöd. Det är gratis och ingen kan se att det är du som ringer eller att du har ringt (116 111). Du behöver inte tala om vem du är och du bestämmer själv vad du vill prata om.

Till siten

Friends

Till siten

Maria Ungdom

Maria Ungdom är specialister på att hjälpa ungdomar med problem som är kopplade till alkohol och droger.

Till siten