Elevhälsa på VR skolor

Elevhälsa

Elevhälsan består av kurator, skolsköterska och specialpedagoger. Vi arbetar på skolan med förebyggande och hälsofrämjande arbete. Du är välkommen med stort som smått, för vi kan vara ett stöd och en hjälp för dig i frågor kring ditt fysiska och psykiska mående.

Vi vill:

Uppmuntra till god hälsa.
Inspirera till en balans i tillvaron.
Upplysa om sömn, stress, motion, sex &
samlevnad och egenvård etc.
Stötta våra elever när det behövs

Elevhälsa gymnasium

VRG Djursholm

Ann-Charlotte Wahlberg
Skolsköterska
ann-charlotte.wahlberg@vrg.se

Björn Olsson
Biträdande rektor
bjorn.olsson@vrg.se

Erica Hebbe
Skolkurator
erica.hebbe@vrg.se

Maria Steinert
Specialpedagog
maria.steinert@vrg.se

VRG Odenplan

Marie Lövholm
Skolsköterska
marie.lovholm@vrg.se

Lotta Andersson
Skolkurator
lotta.andersson@vrg.se

Åsa Sundbergh
Speciallärare
asa.sundbergh@vrg.se

Pernilla Löfgren
Speciallärare
pernilla.lofgren@vrg.se

Warren Russell
Biträdande rektor
warren.russell@vrg.se

VRG Jarlaplan

Marie Lövholm
Skolsköterska
marie.lovholm@vrg.se

Helene Hagman
Skolsköterska
helene.hagman@vrg.se

Maher Hezam
Skolkurator
maher.hezam@vrg.se

Jakob Lindgren
Biträdande rektor
jakob.lindgren@vrg.se

Sylvia Vonwirth-Kauffne
Specialpedagog
sylvia.vonwirth@vrg.se

VRG Sundbyberg

Marie Möller
Skolsköterska
marie.moller@vrskolor.se

Marie Öström
Biträdande rektor
marie.ostrom@vrg.se

Maher Hezam
Skolkurator
maher.hezam@vrg.se

Maria Friberg
Skolkurator
maria.friberg@vrskolor.se

Ann Wikman
Speciallärare
ann.wikman@vrg.se

Elevhälsa högstadium

VRS Djursholm

Jessica von Linde
Skolsköterska
jessica.berg@vrg.se

Helena Pechan
Specialpedagog
helena.pechan@vrg.se

Frida Hultsberg
Skolkurator
frida.hultsberg@vrg.se

Per Persson
Specialpedagog
per.persson@vrg.se

Maria Steinert
Speciallärare
maria.steinert@vrg.se

Hamada Nour
Socialpedagog
hamada.nour@vrg.se

VRS Vasastan

Gunilla Serlén
Skolsköterska
gunilla.serlen@vrg.se

Monica Ekman
Biträdande rektor
monica.ekman@vrg.se

Helena Larsson
Specialpedagog
helena.larsson@vrg.se

Anna-Karin Lokrantz
Kurator
anna-karin.lokrantz@vrg.se

VRS Sundbyberg

Israa Abdali
Skolsköterska
israa.abdali@vrg.se

Charlotte Sandborgh
Biträdande rektor
charlotte.sandborgh@vrskolor.se

Jessica Johansson
Specialpedagog
jessica.johansson@vrskolor.se

Mette Stråhle Kask
Specialpedagog

mette.strahle@vrskolor.se

Mina Forotan
Kurator
mina.forotan@vrskolor.se

Extern hjälp

Nationella Hjälplinjen

Hjälplinjen erbjuder tillfälligt psykologiskt stöd på telefon, alla dagar kl 13-22. Det kostar som ett vanligt samtal och du kan vara anonym.

Ring

Trygga Barnen

Trygga Barnen stöttar barn och unga upp till 25 år som har någon nära sig som har problem med alkohol, droger eller mår psykiskt dåligt.

Till siten

Tilia

Tilia är en ideell organisation för unga med psykisk ohälsa. De finns tillgängliga på stöd-chat 365 dagar om året

Till siten

Mind

Ideell organisation som bla erbjuder telefonsstöd vid självmordstankar, 24h om dygnet. Har även föräldrastödstelefon dit man kan ringa för stöd och rådgivning.

Till siten

BUP

Barn och Ungdomspsykiatrin. Här kan du hitta din närmaste BUP-mottagning och få råd och stöd kring psykist mående.

Till siten

UMO

UMO är Ungdomsmottagningens webbplats för alla mellan 13 och 25. Här kan du får råd och stöd när du känner dig nere.

Till siten

Prima Unga Vuxna

Prima Unga Vuxna erbjuder psykiatrisk specialistvård sig till dig som är mellan 18 och 25 år.

Till siten

RFSL

Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queera personers rättigheters.

Till siten

BRIS

BRIS kan både unga och vuxna kontakta för att få stöd. Det är gratis och ingen kan se att det är du som ringer eller att du har ringt (116 111). Du behöver inte tala om vem du är och du bestämmer själv vad du vill prata om.

Till siten

Friends

Till siten

Maria Ungdom

Maria Ungdom är specialister på att hjälpa ungdomar med problem som är kopplade till alkohol och droger.

Till siten

Vi använder tredjepartscookies för vår hemsida i syfte att analysera och förbättra upplevelsen på hemsidan och lära oss mer om våra användare. Genom att använda vår webbplats godkänner du användningen av cookies på det sätt som beskrivits.

Ok